ico

Potrebujete poradiť? Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky.

Často kladené otázky

Máte ďalšie otázky, na ktoré ste tu nenašli odpoveď? Využite náš kontaktný formulár.

Všeobecné otázky

Čo je to personalizovaná medicína?

Personalizovaná medicína je taký prístup k zdraviu pacienta, pri ktorom pre výber vhodnej liečby zohľadňujeme nielen všeobecné vedecké poznatky, ale tiež konkrétne potreby a vlastnosti pacienta. Pristupujeme ku pacientovi ako k celku a berieme do úvahy práve jeho zdravotné problémy a rodinné predispozície. Výstupom personalizovanej medicíny je odporúčanie kombinácie liekov alebo liečebných postupov na mieru práve potrebám jedného daného človeka.

Je použitie genetických testov bezpečné?

Áno. Vzorka DNA sa odoberá zo slín z dutiny ústnej. Odber je bezbolestný a počas pár sekúnd hotový.

Ako prebieha testovanie?

TrichoTest je dostupný len u lekárov a celý postup je popísaný tu.

NutriGen vykonávajú odborníci na výživu, predovšetkým výživoví špecialisti a nutriční terapeuti, niektoré lekárne a kliniky. Celý postup je popísaný tu.

Ako dlho vydrží odobratá DNA vzorka?

Pre zaistenie optimálnej kvality odporúčame odoslať vzorku ihneď po odobratí k nám do Fagronu.

Ako dlho budem čakať na výsledky analýzy?

Výsledky sú k dispozícii zhruba do mesiaca. Pokiaľ sú odbery odoslané okamžite, môžu byť výsledky hotové aj skôr. Pri plnej kapacite laboratória sa môže čakanie predĺžiť maximálne na 5 týždňov.

Sú výsledky spoľahlivé?

Technológia používaná na analýzu DNA je validovaná ako platforma pre genetické štúdie s mierou reprodukovateľnosti a špecifickosti okolo 99 %. Proces spoločnosti Fagron Genomics bol validovaný a certifikovaný podľa ISO 9001 za použitia kvalitných noriem riadenia. Laboratórne postupy sú v súlade so správnou laboratórnou praxou (GLP). Odborníci spoločnosti Fagron Genomics už spracovali viac ako 45000 genetických testov.

Čo sa stane so vzorkou po analýze?

Po ukončení analýzy sa dodané vzorky sterilizujú. Spoločnosť Fagron Genomics uzavrela zmluvu so subdodávateľom, ktorý materiály následne zlikviduje podľa štandardizovaného postupu.

Spracovaný biologický materiál (DNA, RNA, cDNA apod.) sa uchováva v súlade s platnými predpismi po dobu minimálne 5 rokov pri teplote nižšej ako -80 °C. Materiály sú sledovateľné pomocou etikiet s kódmi, všetko v súlade s predpismi na ochranu osobných dát.

Vzorku DNA nikdy nikomu nepredáme ani nebudeme používať na iné účely, než za akými sme ich získali.

Ako sú chránené moje osobné údaje?

Spoločnosť FAGRON a.s. aj FAGRON GENOMICS S.L.U. (naše laboratórium v Španielsku) striktne dodržuje všeobecné nariadenie EÚ o ochrane údajov (GDPR), ktoré štandardizuje ochranu a spracovanie osobných údajov.

Genetické testy Fagron Genomics ma zaujali a rád by som ich ponúkal svojim pacientom / klientom. Čo pre to musím urobiť?

Stačí vyplniť kontaktný formulár na stránke Lekári a profesionáli a náš obchodný reprezentant Vás bude kontaktovať s ponukou spolupráce.

Fagron NutriGen

Kde si môžem genetický test Fagron NutriGen kúpiť?

Testy sú jednoducho dostupné u našich odborných nutrigenomických poradcov – tu nájdete ich zoznam. U poradcu si objednáte termín konzultácie, kde Vám bude odobraná vzorka slín a bude vykonaný vstupný pohovor. Po obdržaní výsledkov s Vami odborný poradca prejde Vaše genetické výsledky.

Môže sa stať, že odber vzorky vykonám nesprávne? Je potrebné zakúpiť nový test?

Pokiaľ kvalita vzorky neumožňuje riadnu analýzu DNA v laboratóriu Fagron Genomics, dostanete nové stierky pre opakovaný odber slín. Zdarma je možné urobiť maximálne dva opravné odbery pre zakúpený test.

Môžem si pozrieť ukážkovú analýzu?

Áno. Stačí vyplniť tento formulár a obratom Vám ukážkovú analýzu zašleme na uvedený e-mail. Bude určená len pre Vás a je zakázané ju akokoľvek šíriť a kopírovať.

Fagron TrichoTest

Prečo je TrichoTest dostupný iba u odborných lekárov?

TrichoTest je genetický test, ktorý Vám pomôže zvoliť najvhodnejšiu liečivú látku pri problémoch s vypadávaním vlasov. Väčšina liečebných postupov je však spojená s nutnosťou odbornej konzultácie, prípadne s predpísaním lieku na lekársky predpis. Predpísať liek a vysvetliť Vám ďalší postup liečby môže jedine lekár, najčastejšie dermatológ alebo trichológ.

Som úplne plešatý, pomôže mi TrichoTest?

Bohužiaľ nie. Pokiaľ nemáte na hlave žiadne alebo takmer žiadne vlasy, TrichoTest pre Vás nemá zmysel.

Koľko génov súvisiacich s vypadávaním vlasov (alopéciou) TrichoTest testuje?

TrichoTest analyzuje celkom 13 génov a 48 genetických variácií, ktoré priamo súvisia s vypadávaním vlasov.